Recenze fotoknihy od Saal-Digital

← Zpět na výpis článků
Recenze fotoknihy od Saal-Digital
18 leden 2017

Loni jsme s mým kolegou a přítelem, mimo jiné fotografem Alešem Gábou, narazili na pražském Foto Expu na firmu Saal-Digital. Oba jsme poměrně velcí perfekcionisti. Proto jsme delší dobu hledali fototiskárnu, která bude schopná vytisknout naše fotky tak, abychom se nechytali při detailním pohledu na ně za hlavu. Na Foto Expu nás poměrně zaujala díky své výhodnosti, což nebudu skrývat, možnost nechat si za zvýhodněnou cenu vyrobit prezentační fotoknihu. Jelikož nás nadchla kvalita prezentovaných výrobků Saal-Digital (jak materiály pro tisk, tak především kvalita samotného tisku), řekli jsme si, že mít v ruce takový luxusní prezentační kousek se bude hodit.

fotokniha-Saal-01.jpg

Jakmile se tedy naskytl čas, dali jsme dokupy podklady a objednali přes online systém Saal-Digital nejen knihu, ale také tisk několika samostatných fotografií, které putovaly jako dárky do rámečku, a tisk nástěnného obrazu.

Jako profesionál jsem použila systém Saal pro profesionální objednání, který se liší od systému pro běžné zákazníky (ten jsem nezkoušela a nemůžu jej tudíž hodnotit). Systému se nedá upřít, že je poměrně dobře propracovaný a nabízí spoustu možností a šablon, jak vše správně připravit. Pár nedokonalostí ale má.

Například se mi v průběhu objednání nepodařilo spojit několik zakázek do jedné, a tak jsem musela zaplatit třikrát poštovné. Později jsem zjistila, že spojit zakázky lze skrze malý, nevýrazný textový odkaz “Přidat další” (nebo tak nějak), avšak to jsem již měla objednáno a zaplaceno. Při následné komunikaci jsem bohužel byla informována, že zpětně zakázky již spojit nelze. Alespoň už vím pro příště.

Další věcí je, že systém prozatím neumí generovat faktury bez DPH. A jelikož je dodavatel z Německa, DPH si zpětně nemohu odečíst, pokud je částka menší než 50 Euro. Věřím, že se jim to v brzké době podaří nastavit tak, aby pro plátce DPH bylo možné účtovat bez něj.

Teď už ale k samotné knize.

fotokniha-Saal-02.jpg

V nabídce Saal je několik typů povrchové úpravy a tvrdosti papíru, stejně jako různé možnosti zpracování obálky.

Chtěli jsme opravdu luxusní kousek, a tak jsme zvolili netradiční extra tvrdé vnitřní strany a pevnou vazbu s metalickým papírem. Musím říci, že metalická obálka je hodně příjemná na dotek. Není to obyčejná obálka jako u jakékoliv jiné knihy. 

U extra tvrdých (XT) vnitřních stran Saal uvádí váhu 600 g/m2, což je stejná hodnota, jako jsem si před několika lety nechávala tisknout své vizitky. 

Představu o tvrdosti jsme tedy měli. Nicméně moje vizitky jsou nakonec ještě o trochu tenčí. Tyto XT strany jsou opravdu spíše jakési velké karty, které rozhodně neohnete jako klasický papír. Pro a proti jsou dle mě čistě otázkou vkusu a osobních preferencí.

fotokniha-Saal-03.jpg

Je to bezesporu nevšední a každý, kdo má knihu v ruce, si tohoto netradičního zpracování všimne. Strany se nijak nekroutí a krásně drží tvar, takže nedochází k nechtěné deformaci fotek.

Je to téměř jako byste se na fotky dívali na monitoru.

Malou nevýhodou snad může být, že strany jsou až tak tvrdé, že při otevření knihy se nikdy zcela nepoloží a i když knihu necháte otevřenou ležet na stole, jedna strana vždy odstává. Není to ale nic, co by mi osobně nějak zásadně vadilo. Naopak je možné, že bych příště toto řešení zvolila pro jeho nevšednost a luxusnost znovu.

fotokniha-Saal-04.jpg

Co se mi velmi líbí, je prakticky nulový zlom uprostřed vazby. Tzn. že můžete bez obav umístit fotku přes zlom a nic Vám z ní neunikne. Nikde ani nedošlo k posunu obrazu na protilehlých stránkách, takže vše hezky navazuje.

fotokniha-Saal-05.jpg
fotokniha-Saal-06.jpg

Kvalitě tisku nemám co vytknout. Barvy jsou hodně přesné, překryv barev na sebe také pasuje. Jen to chce více saturovat a počítat, že tisk je vždy lehce tmavší než fotka na monitoru. Zde ale Saal vše zvládl na jedničku.

Saal také nabízí ke stažení ICC profily do Photoshopu, pomocí nichž získáte lepší představu o tom, jak fotka na papíře bude vypadat. To je věc, kterou by měla dělat každá tiskárna, bohužel opak je pravdou a Saal je v tomto spíše výjimka.

Přes to, že s výsledek jsme oba spokojení a máme v ruce skvělý prezentační kousek, je tu pár mušek, které by ze strany Saal-Digital stálo opravit.

Příliš se nepovedlo ve spojitosti zvolené tvrdosti papíru a lesklého povrchu to, že jednotlivé stránky se mají tendenci k sobě přilepovat. Na pár místech to již skončilo odtržením kousíčku fotky. Někde již byla fotka dokonce odtržená z výroby. Tohle by chtělo vymyslet lépe.

Také na obálce již hned po rozbalení a prvním otevření bylo vidět, jak se povrch v ohybech láme a na pár místech jakoby se "seškrábla" i barva. Nevím, zda je toto zapříčiněno metalickým povrchem, nebo absencí nějaké zpevňující povrchové úpravy. Působí to však, jakoby kniha byla už hodně používaná, přitom je zcela nová.

EDIT: Po zveřejnění této recenze se mi ze Saal-Digital ozvali, že je tyto drobné problémy velmi mrzí a že se jistě podaří najít řešení, pokud knihu reklamuji. Tohoto přístupu si velmi vážím a rozhodně tyto chybky nejsou důvod, proč bych od nich odešla. Naopak jsem ráda, že jsme, zdá se, našli dodavatele s kvalitním fototiskem a skvělými produkty.

fotokniha-Saal-07.jpg

I přes tyto drobné chybky na kráse je kniha skvělým prezentačním materiálem. Není to žádné ořezávátko. Formát A4 na šířku působí v tomto provedení docela robustně, v rukou se ale drží naprosto bezproblémově. Přesto, že má jen 36 stran, díky jejich tloušťce je kniha dost tlustá a také dost váží. 

Což je značné mínus, pokud byste knihu chtěli nosit jako prezentační materiál v brašně či kabelce. Naopak plus je to ve chvíli, kdy ji máte vystavenou v kanceláři a dáte ji do ruky příchozím. Ti pak ocení kvalitní materiál a produkt, s jehož přípravou jste si dali práci.


← Zpět na výpis článků
Nahoru