Zpět k tradičnímu kreslení

← Zpět na výpis článků
Zpět k tradičnímu kreslení
07 únor 2017

Kreslila jsem už jako malá. S tužkou a papírem jsem vyrůstala. Před mnoha lety jsem je ale vyměnila za grafický tablet a monitor. Do digitální grafiky a ilustrací jsem se doslova zamilovala. Čas však uzrál a k papíru se znovu vracím.

Učení se novým věcem a technikám je pro mě životně důležité. Jsem člověk, který potřebuje neustálé impulzy, jak něco zlepšovat, zdokonalovat se a nacházet nové směry. 

Už před delší dobou jsem hodně koketovala s myšlenkou znovu postavit na stojan plátno a vzít do ruky tradiční, nedigitální štětce. Tak nějak jsem k tomu ale dosud nenašla potřebný čas.

Na konci roku jsem se ale hecla, a začala zkrátka více skicovat na papír. Vždycky se mi děsně líbily staré grafické rytiny, vypadající jako perokresby. Kdykoliv jdu na nějaký zámek, a mají tam rytiny, je to jedna z věcí, které tam obdivuji nejvíc (lépe řečeno užasle na ně zírám, dokud můžu).

Tak jsem zkusila kresbu technickými pery. A musím říct, že mě to dostalo.

struktury.jpg

Je to pochopitelně něco úplně jiného, než digitální kresba. V té mám kdykoliv možnost se vrátit zpět, opravit chybu, udělat světlo tam, kde byl předtím stín.

Zjišťuji, čemu všemu mě digitální kresba odnaučila (ale mnohému naopak naučila) a právě plánování světel a kontrastu vůbec je při černo-bílé perokresbě věc, kterou musím více dostat do ruky.

vlk.jpg

Rovněž textury a struktury materiálů se vykreslují naprosto odlišně, než když mám k dispozici plynulé stínování a všemožné druhy digitálních štětců a barev.

Je se tedy hodně co učit, a to je dobře.

les.jpg

První dílko (níže) posílám do světa. Můžete si ho pověsit na zeď :). Kdyby vám padlo do oka, můžeme se domluvit i na jiném zpracování.

lion02.jpg
lion03.jpg
lion04.jpg
← Zpět na výpis článků
Nahoru